Близо до Кюстендил край с. Байкал се намира голямо находище от ценен лечебен торф, богат на биологично активни органични вещества, хуминови киселини, естрогенни хормони и др. Торфонаходището, отстоящо на 20 км от града е дъно на някогашно блато, където стотици годни са се утаявали минерални вещества и разпадни продукти от животински и растителен произход, които определят богатото съдържание на лечебния торф, който сам по себе си е вторият по възможности и важност курортен фактор в град Кюстендил.

Торфът е тъмнокафяв – до черен с растителни примеси.. Влагата е 85.6 %, а сухото вещество е 14.3%. Неорганичните вещества – 4.4%, /РН-6.61/. От органичните вещества по-важни са: битуми – 7%; хуминови киселини – 21%; пектини – 8,01%; органичен азот – 2.92%; хемицелулоза – 22.96%; целулоза – 4.55%, летливи мастни киселини – 7.50 мг/екв. Той се ползва, след като е отлежал 24 часа смесен с минералната вода. Начина на приложение е под формата на апликация с температура на торфа от 37° до 44° С. Влиянието му върху човешкия организъм се изразява в три посоки:

  • термично действие – наблюдава се повишение на телесната температура;
  • механично действие – предизвиква се рефлекторна хиперемия, сенсибилизиращ ефект, ангиоспатичен ефект;
  • химично действие – влияние, чрез съдържащите се в него минерални съставки;

Сайта Туристическа дестинация Кюстендил е изграден от Студио Видеограф на базата на Joomla!
Всички снимки в сайта са авторски, ползването им с каквато и да е цел е възможно само след писмено разрешение от автора им!